Op gennem 1980'erne var han den kyniske, opportunistiske oliebaron JR Ewing i tv-serien "Dallas". Nu er skuespilleren Larry Hagman endt helt i den anden grøft.
I en ny reklame for et tysk solenergifirma ser man Larry Hagman tilbage i sin glansrolle fra dengang. Men nu er det ikke olie, der interesserer JR. Det er solenergi.
- I gamle dage handlede det hele om olie. Olien flød, og det samme gjorde pengene. Men jeg er stadig i energibranchen. Der er altid et bedre alternativ, siger den aldrende JR i reklamen.
Larry Hagman, der efterhånden er blevet 78 år, er på privatfronten en ivrig forkæmper for grøn energi. Hans luksushjem i Ojai ved Santa Barbara i Californien blev udstyret med et solenergisystem allerede tilbage i 2003.
Larry Hagman fortæller til avisen The New York Times, at det er oliekatastrofen i Den Mexicanske Golf, der har fået ham til at indspille reklamen.
- Med al den olie, der bare løber ud i golfen, tænkte jeg, at det var på tide at råbe op om en ny måde, vi kan få vores energi på, lyder det fra Larry Hagman til avisen.
Tv-serien "Dallas", der gjorde Hagman berømt, kørte gennem 13 år frem til 1991. Da 1980-sæsonen sluttede med, at JR blev skudt, ventede hele verden i spænding på fortsættelsen.
"Hvem skød JR?" spurgte alle dengang. Og ville han mon overleve. Det gjorde han, og det gjorde serien i den grad også.
Og hvis nogen skulle have glemt, hvem der skød JR, så var det hans svigerinde i serien, Kristin Shepard.
/ritzau/
Seneste artikler
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
1039 virksomheder har fået indskærpet sikkerhed efter CPR-læk
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker