Kanye West er ligeglad med pladesalg

Foto: Evan Agostini/AP

Album-aktuelle Kanye West er godt og grundigt træt af den evige jagt på store pladesalg. Han vil meget hellere bruge sin energi på at lave musik til sine fans. Det skriver Toronto Sun.

Offentliggjort Sidst opdateret

- Ærligt talt kan jeg ikke være mere ligeglad med, om jeg sælger en million albums. Så længe jeg udgiver et album, som folk kan danse til hele sommeren, siger rapstjernen og tilføjer, at han ikke vil bruge penge på at reklamere for det nye album.

- Vi sender ikke nogle singler til radiostationerne, og vi bruger ikke penge på dyre reklamer. Vi har ikke engang et cover til pladen. Vi har bare lavet noget ægte musik, fortæller hitmageren.

Hip Hop-ikonet har dog allerede løftet lidt af sløret for, hvad hans mange fans kan vente sig af det nye album, som har fået titlen "Yeezus".

Da han for nylig optrådte på en festival i New York spillede han nemlig to nye numre fra pladsen, "I Am A God" og "On Site".

"Yeezus" er Kanye Wests sjette studiealbum og udkommer den 18. juni i år.

En række store kunstnere har bidraget til albummet, blandt andre Chief Keef, Frank Ocean og RZA.

/ritzau/