Kendis-instruktør angrebet med ventilator
Foto: Wikimedia Commons/US Airforce
Wikimedia Commons/US Airforce
Den kendte filminstruktør Michael Bay taler nu ud om torsdagens episode, hvor han og resten af filmholdet blev angrebet af en voldelig sælger under optagelserne til "Transformers".
Instruktøren skriver på sin blog, Michaelbay.com, at det var som at være med i en Zombie-film.
Den vrede mand var fornærmet over, at filmoptagelserne forhindrede hans arbejde som sælger. Han havde inden fået en økonomisk kompensation for at lade filmholdet bruge stedet, men det var ikke nok.
Først forsøgte han at presse dem til at betale fire gange så meget. Da det ikke gav resultat, angreb den forsmåede sælger sammen med et par andre mænd filmholdet, skriver Michael Bay. Blandt andet blev instruktøren selv angrebet med en ventilator.
Der skulle 15 vagter til at stoppe den aggressive sælger.
- Han bed faktisk i en af vagternes sko. Sindssygt, beskriver instruktøren, der også har delt sin version af sagen på det sociale netværk Twitter.
Episoden fadt sted i Hong Kong, hvor indspilningerne til den nye "Transformers"-film finder sted.
Newspaq
Seneste artikler
Indsatsleder om dramatisk nat: Usædvanligt travlt
Vild nat: Tre brande og indbrud i guldsmed på Lolland
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker