Kendt DR-skuespiller og TV2-vært er med i Vild med dans
Som barn blev Janus Nabil Bakrawi bortført af sin egen far til Jordan. I dag arbejder han på et filmmanuskript om sin families historie, men har også fundet plads til at medvirke i årets udgave af "Vild med dans". (Arkivfoto) Foto: Philip Davali/Ritzau Scanpix
Philip Davali/Ritzau Scanpix
Janus Nabil Bakrawi er den seneste i rækken blandt årets offentliggjorte nydansere.
Så er halvdelen af feltet i årets udgave af "Vild med dans" annonceret.
Skuespiller og tv-vært Janus Nabil Bakrawi er nemlig den sjette kendis, som melder sig klar til at deltage i TV2's uhyre populære dansedyst.
Det afslører TV2.
- Jeg kan rigtig godt lide at danse, og jeg håber, jeg kan få lov til at udleve den latino-danser, jeg tror, der er gemt inde i mig, siger Janus Nabil Bakrawi til tv2.dk.
Han håber på en kontant dansepartner med gode pædagogiske værktøjer, fortæller han videre:
- Inden en premiere på en forestilling bliver jeg altid hamrende nervøs. Jeg får paranoiadrømme om, at jeg glemmer mine replikker, ikke kan finde scenen og den slags. Jeg er allerede nu begyndt at tænke: hvad nu hvis jeg ikke kan huske mine trin, lyder det fra skuespilleren.
45-årige Janus Nabil Bakrawi er blandt andet kendt fra film og tv-roller i DR-dramaer som "Forbrydelsen", "Taxa" og "Ørnen" og for at stå i front for den prisvindende dokumentarserie "De bortførte børn" på TV2.
Der brugte han erfaringerne fra egne barndomsminder, fra dengang han selv blev bortført til Jordan af sin far.
På gulvet i årets "Vild med dans" møder Janus Nabil Bakrawi blandt andre dansktopsangerinde Hilda Heick, den pensionerede dancehall-stjerne Wafande, tv- og radiovært Sara Bro, Badehotellet-skuespillerinde Merete Mærkedahl og den 18-årige skuespiller Albert Rosin Harson, kendt fra TV2's julekalendere "Tinkas juleeventyr" og "Tinka og kongespillet".
"Vild med dans" får premiere på TV2 den 2. oktober.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned