Køb Mads Skjerns villa med millionrabat

De fleste fans af tv-serien Matador kan huske Mads Skjerns kæmpe villa. Det berømte hus har gennem længere tid været til salg, men liebhaverboliger i millionklassen er svære at få solgt for tiden, har ejerne måtte sande.

De sætter nu prisen på Holte-villaen ned med samlet 12,5 millioner kroner, skriver boligsitet Boliga.dk. Ifølge Boliga er der tale om et af de største kontante prisfald på det danske boligmarked i de seneste år.

Det kræver dog stadig mere end bare et greb i lommen, hvis man vil bo som Mads Skjern og hans kone Ingeborg. Prisen lyder nu på 22,5 millioner kroner, og ifølge mægleren er den månedlige nettohusleje på omkring 127.000 kroner.

Men så får man til gengæld udsigt over Furesøen fra den 435 kvadratmeter store bolig med en grund på 13.000 kvadratmeter, private tennisbane, og en gildesal på 200 kvadratmeter med egen vinafdeling.

Selve villaen har blandt andet en stor hall med pejs og en havestue, der er tegnet af Arne Jacobsen. Første sal byder på master bedroom med altan, fire store soveværelser samt trappe til loft med stor altan.

/ritzau/

Villaen, som lagde hus til familien Skjern i tv-serien Matador, kan lige nu købes med en rabat på 12,5 millioner kroner. Prisen lyder nu på 22,5 millioner.

Offentliggjort Sidst opdateret