Komikeren Wulff får 16 år yngre kæreste

Det er åbenbart blevet et hit blandt mandlige danske komikere at forelske sig i skuespillerinder, som er ganske meget yngre end dem selv. Nu er det Michael Wulff, der har fundet kærligheden.

Tidligere i år kom det frem, at 46-årige Anders Lund Madsen, der er kendt fra flere tv-show, er blevet kæreste med den 18 år yngre skuespillerinde Karin Prehst Utoft.

Nu er det så 37-årige Michael Wulff, der er blevet forelsket. Og det er den blot 21-årige skuespillerinde Julie Zangenberg, der får hans kærlighed, skriver Her & Nu.

- Vi mødtes hos Jonatan Spang, som er Michaels nabo. Vi har været sammen i et halvt år, og det fejrer vi med drinks og en god middag, og så skal vi ud og feste, siger Julie Zangenberg til Her & Nu.

Julie Zangenberg blev kendt som barnestjerne, da hun i 2002 spillede hovedrollen som Ida i filmen "Klatretøsen". To år efter spillede hun rollen som Emma i "Fakiren fra Bilbao".

I sine voksne år har Julie Zangenberg flyttet sig langt fra de uskyldige barneroller. Sidste år spillede hun rollen som pornomodel i stykket "Pornotopia" på Frederiksberg Scenen. Måske var det den rolle, der fik Michael Wulffs øjne op for den yngre skuespillerinde.

I hvert fald var Jonatan Spang en af manuskriptforfatterne bag "Pornotopia".

/ritzau/

Michael Wulff har i et halvt år været kæreste med den 16 år yngre Julie Zangenberg, der blev kendt som 'klatretøsen'.

Offentliggjort Sidst opdateret