Sangerinden Katy Perry skal giftes. Den heldige udkårne er den britiske komiker Russel Brand, der inden han fandt sammen med Katy, var kendt som lidt af en trussetyv.
Katy Perry slog igennem med at synge "I Kissed A Girl and I liked it", men nu har hun og Russel altså bestemt sig for kun at kysse med hinanden.
Forlovelsen mellem de to er kommet hurtigt i stand. Parret mødte hinanden i september ved MTV Video Music Award. Efterfølgende udvekslede de to digte og billeder af bryster via e-mail. Og det endte i en regulær forelskelse.
Det har da også været regnet for temmelig usandsynligt, at parret skulle finde ud af smede sig sammen i den hellige ægtestand allerede.
Efter nyheden om deres kæresteri tilbød bookmakeren Ladbrokes at betale indsatsen hele 11 gange igen, hvis parret lod sig forlove inden årsskiftet. Det blev da heller ikke aktuelt, da forlovelsen først skete en lille uge efter.
Men bookmakeren tilbød sidste år også at betale indsatsen 16 gange igen, hvis parret ville blive gift i løbet af 2010. Og det er der jo nu noget, der tyder på.
I meddelelsen fra Katy Perry og Russel Brand er der dog ingen oplysninger om, hvilken dato brylluppet kommer til at stå.
Forlovelsen fandt sted, mens parret var på kærlighedsrejse til Indien. Turen var en julegave til Katy fra Russel.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned