Lady Gaga bombarderet med æg

Livet som international superstjerne er ikke altid fyldt med platinplader og champagnefester.

Det måtte Lady Gaga sande under sit visit i Australien, hvor hitmaskinen ufrivilligt agerede skydeskive for en æggekastende antifan, skriver Hollywood Gossip.

"Born This Way"-sangerinden var tæt omgivet af fans og bodyguards, da hun ud på de små timer ankom til natklubben ARQ i Sydney.

Inden for på klubben kæmpede den utilfredse, men ihærdige mand sig gennem menneskemængden og begyndte at kaste æg efter stjernen.

Lady Gaga var hurtig til at få sin hætte på. Tidsnok til at den kunne agere skjold for et af æggene, der ramte sangerinden i hovedet, inden hun blev eskorteret ud, skriver Hollywood Gossip.

Måske har æggekasteren været utilfreds med, at Gaga tidligere under sit besøg i Australien var blevet tildelt et australsk æresborgerskab af Sydneys overborgmester, Clover Moore, der sagde følgende om sangerinden ved overrækkelsen:

- Lady Gaga har været en stor drivkraft og fortaler for det homoseksuelle miljø i Sydney, og vi giver denne sjældne hæder til folk, hvis bedrifter omfavner idealerne og sjælen i vores by, lød de store ord.

/ritzau/

Under et besøg i Australien blev den evigt udfordrende sangerinde udsat for et æggeangreb.

Offentliggjort Sidst opdateret