Lauryn Hill holder humøret højt i fængslet
Foto: Mel Evans/AP
AP/Polfoto
Sangerinden Lauryn Hill tilbringer i øjeblikket tre måneder bag tremmer i kvindefængslet i Danbury i Connecticut i USA for at have undladt at betale næsten 5,6 millioner kroner i skat.
Men selvom den grammy-vindende r&b-stjerne har skiftet de glitrende kjoler ud med den orangefarvede fængselsuniform, formår hun at holde en positiv attitude.
- Siden jeg var ung, har jeg vidst, at man skal kigge efter formålet og læren i alt - inklusiv prøverne.
- Selvom det har krævet noget tilvænning, kan jeg ikke benægte det, jeg har lært her, og den varme modtagelse fra folk, som, på trods af deres omstændigheder, har fundet en unik måde at få det bedste ud af dem på, skriver den 38-årige Lauryn Hill i et brev på det sociale medie-site Tumblr.
Tiden i fængslet er også blevet forsødet af breve fra fans, og det sætter hun pris på.
- Tak for jeres støttende breve og gode ønsker, som jeg modtager med posten hver dag. Selvom jeg ikke er i stand til at svare alle tilbage, så skal I vide, at de er modtaget, læst og værdsat.
Lauryn Hill påbegyndte sin fængselsstraf i starten af juli, og når fængselsporten igen åbner sig for hende i oktober, skal hun afsone yderligere tre måneder i sit hjem. Musikeren skal desuden betale en bøde på tre millioner kroner.
/newspaq/
Seneste artikler
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker