Levende lys på Elvis dødsdag

Tusinder af fans flokkedes mandag omkring Graceland i Memphis for at markere 33-års-dagen for Elvis Presleys død, fortæller flere medier.

Presley døde i hans hjem Graceland den 16. august 1977, og siden da har fans hvert år på dagen samledes på stedet for minde den legendariske rocksanger.

Mange af dem spillede nogle af Elvis' mange hits og enkelte havde også anlagt sig et udseende, der mindede om Elvis Presley, fortæller Fox News.

Tilhængerne tændte hundreder af stearinlys, og blomster og billeder fyldte op ved indgangen til gravmonumentet, hvor også Elvis' forældre og bedstemor ligger begravet.

Hele ugen markeres dødsdagen med foredrag med små sessions med sangskrivere, fotografer og nogle af Elvis's tætte venner - blandt dem Joe Esposito, der var en del af Elvis's gruppe med øgenavnet "Memphis mafia".

/ritzau/

Fans samles i Memphis for at markere, at det er 33 år siden, Elvis Presley døde.

Offentliggjort Sidst opdateret