Lohan får fængselsbesøg af ekskæresten

Den skandaleramte skuespillerinde Lindsay Lohan sidder i fængsel på fjerde døgn, og hun har allerede fået flere besøg. Senest i rækken af besøgende var Lohans ekskæreste Samantha Ronson, skriver Radar Online.com.

Tidligere har Lindsay Lohan haft besøg af sin mor, Dina, og sin lillesøster Ali Lohan. De kom på visit i onsdags, dagen efter, at Lindsay Lohan var blevet anbragt bag tremmer.

I amerikanske medier har det rejst spørgsmålet, om Lindsay Lohan i kraft af sin kendthed får særbehandling. Normalt er det kun i weekenden, at der er besøgstid.

Fængslets sikkerhedspersonale har dog forklaret over for Radar Online, at der er gode grunde til, at Lindsay Lohans besøgende kommer uden for normal besøgstid. Det er et spørgsmål om sikkerhed.

- Lindsay kan få besøg efter besøgstiden for de andre indsatte af sikkerhedsmæssige grunde. Det er af hensyn til alles sikkerhed, siger en sikkerhedsofficial til Radar Online.

Lindsay Lohan afsoner en dom på 90 dages fængsel i en sag om spritkørsel. Hun slap oprindeligt med en betinget dom, men udeblev fra en række møder om alkoholafvænning. Derfor blev der fastsat en fængselsstraf.

Skuespillerinden slipper dog for at sidde alle 90 dage. Efter 14 dage vil hun blive løsladt. Det sker på grund af overfyldte fængsler i Californien. Efterfølgende skal hun i alkoholafvænning.

/ritzau/

Der spekuleres i, om Lindsay Lohan får særbehandling, når det gælder besøg i fængslet. Det afviser sikkerhedspersonalet dog.

Offentliggjort Sidst opdateret