Lucy Love er kunstner i mere end én forstand. Mange kender hende som den danske musiker med forkærlighed for rapgenren grime, men Lucy Love studerer også på Det Fynske Kunstakademi.
Den 20. maj fejrer hun sit afgangsprojekt "The Academy Exit" med en koncert på Magasinet i Odense.
Ifølge Lucy selv bliver det en helt unik koncertoplevelse med et kompromisløst sceneshow som "en uendelig hypnotiserende musikvideo."
Lucy blev som 19-årig, i 2005, optaget på Det Fynske Kunstakademi som en af de yngste studerende nogensinde. I 2009 tog hun et års orlov i forbindelse med sit første album "Superbillion".
Lucys tid på Kunstakademiet har efterfølgende, i høj grad, omhandlet projektet Lucy Love og hele det visuelle univers, som forbindes med det.
I "The Academy Exit" har hun mulighed for at tage det hele endnu længere ud, og, som Lucy Love siger, "skabe det ultimative visuelle show, med en scenografi skabt specifikt til denne aften, som gør, at man ikke vil kunne opleve det andre steder".
Lucy Love har med sine to albums "Superbillion" og "Kilo", et grafisk udtryk og en række intense og vilde liveshows i Danmark og udland etableret sig som en anderledes dansk kunstner.
Sammen med producer og bandmedlem Yo Akim leger hun med en blanding af forskellige elektroniske genrer tilsat rap og fængende melodier.
Lucy Love var tidligere i år nomineret til P3 Guld Prisen og P3 Lytterhittet og er nomineret til flere Danish DeeJay Awards for blandt andet årets album.
Se videoen til Lucys første hitsingle "Daddy Was A DJ" her: http://www.youtube.com/watch?v=dWaZ9ikJ8U0
/ritzau/
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker