Masser af kendte til Prince-koncert

- Vi er Motörhead, og vi spiller rock 'n' roll!

Sådan lød det fra 64-årige Lemmy, da legendariske Motörhead åbnede Orange Scene på Roskilde Festivals sidste dag. Men de mange kendte, der også var på festival, var ikke kommet for at høre gamle mænd sætte maksimal strøm til musikken.

Det var festivalens hovednavn, Prince, der trak. Og allerede inden Motörhead havde trukket stikket, kunne man finde Søs Egelind i den eksklusive medieby på festivalpladsen.

Her holdt hun hof i gyngesofaen foran strandbaren Electro Bar, hvor et utal af kendte har hængt ud hele weekenden. I mere end fire timer sad Søs Egelind iført en pink solbrille nærmest samme sted med forskelligt selskab.

Fra sin plads havde hun blandt andet udsigt til Tina Dickow, der spankulerede forbi iført en knaldrød bluse. Også tv-værten Natasja Crone var at få øje på. Hun var i følgeskab med kæresten, Lasse Sjørslev, der er journalist på TV 2.

Og der var endnu flere kendte, der varmede op til Prince-braget klokken 22. I Tuborg-baren i mediebyen sad sangerinden Maria Lucia og nød en øl, mens blandt andre Sort Sol-forsanger Steen Jørgensen og sangeren Rasmus Nøhr passerede forbi.

Andetsteds i mediebyen hang sangerinden Nellie Ettison fra "Vild med dans"-orkesteret Antonelli Orchestra i Bacardi-baren.

I samme bar valgte også Nephew-keyboardspiller René Thaulund at tilbringe de sidste timer, inden Prince-koncerten. Han fik en kort periode selskab af forsanger Simon Kvamm.

Men ikke alle kendte valgte at hænge ud blandt deres ligemænd. Op til koncerten løb rygtet om, at selveste Thomas Helmig havde taget plads blandt de almindelige festivalgæster i køen til det aflukkede område tæt på scenen.

Da Prince gik i gang med at spille ved 22-tiden, blev mediebyen nærmest støvsuget for folk. Men efter årets sidste koncert på Orange Scene var flere af de kendte tilbage igen.

Først til at melde sin ankomst i Electro Bar var sangeren Thomas Buttenschøn.

Mandag morgen vil kendisserne formentlig have forladt Roskilde og omegn. Men meget skulle gå galt, hvis ikke hele baduljen dukker op i den forjættede medieby igen næste år.

/ritzau/

De kendte varmede op til Prince-koncert i Roskilde Festivals forjættede land, mediebyen, i timer før koncerten. En af dem blandede sig dog med pøbelen.

Offentliggjort Sidst opdateret