McIlroy får kolde fødder: Dropper Wozniacki
Foto: AP/Darron Cummings
AP/Darron Cummings
På tennisbanen går det ikke specielt godt for tiden for Caroline Wozniacki, der døjer med skader, og endnu værre går det i privatlivet.
Invitationerne til et drømmebryllup med golfstjernen Rory McIlroy blev sendt ud for et par dage siden, men McIlroy har fået kolde fødder og har brudt forlovelsen.
Det meddeler golfstjernen i en pressemeddelelse udsendt via sine kommunikationsfolk i Dublin. Det skriver flere britiske medier onsdag.
- Der er ingen rigtig måde at ende et forhold på, som har været så vigtigt for to mennesker, siger han.
- Problemet er mit. Det at sende bryllupsinvitationer i denne weekend fik mig til at indse, at jeg ikke var klar til alt det, et bryllup indebærer, lyder det videre.
Den nordirske golfspiller gør det klart, at han ikke ønsker at tale mere om forholdet og bruddet med Wozniacki.
- Jeg ønsker Caroline al den lykke, hun fortjener og takker hende for den fantastiske tid, vi har haft sammen.
- Jeg vil ikke udtale mig yderligere om vores forhold, siger McIlroy.
Parret blev forlovet nytårsaften, hvor McIlroy friede til sin danske kæreste i Sydney, mens hun forberedte sig til den kommende sæson.
De mødtes første gang i sommeren 2011 og bekræftede i slutningen af august samme år, at forholdet var en realitet.
- Det, der fungerer så godt, er at vi har så meget til fælles. Selvfølgelig dyrker vi forskellige sportsgrene, men vi er samme sted i livet og kan snakke om ting, som mange andre 21-22 årige ikke kan.
- Det er rart at have nogen, der forstår, hvad man gennemgår, sagde Rory McIlroy dengang.
Sidste år nåede rygterne om et brud mellem de to flere gange medierne, men flere gange afviste parret, at der var noget om snakken.
/ritzau/
Seneste artikler
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub