Medina får sin egen radiostation
Foto: Colourbox
Colourbox
Hvis man kan lide numre som "Jalousi", "Lyser i mørke" og "Har du glemt" fra Medina, er der god grund til at tænde for radioen mandag den 10. marts. Den dag får popdronningen nemlig sin egen radiostation.
- Det bliver fantastisk at få sin egen radiokanal. Jeg har mange fans som elsker min musik, og jeg elsker dem. Nu kan de lytte til min musik døgnet rundt, lyder det fra Medina.
Ud over Medinas egne sange vil radioen spille hendes personlige favoritsange - helt tilbage fra barndommen og frem til i dag, oplyser SBS Discovery i en pressemeddelelse.
Den 17. kommer hendes nye album "Tæt På - Live", og i den anledning har tv-kanalen 7'eren tilmed valgt at rydde sendefladen den 22. og 23. marts til fordel for den populære sangerinde.
I tv-programmet "Medina Weekend" fortæller popstjernen om det seneste år i sit liv - og tilblivelsen af det nye album.
De morgenfriske kan lytte med fra kl. 7.00, hvor Radio Play har premiere på den nye "Nova Medina Radio".
Newspaq
Seneste artikler
Indsatsleder om dramatisk nat: Usædvanligt travlt
Vild nat: Tre brande og indbrud i guldsmed på Lolland
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker