Modechef afviser kritik af tynde modeller

Copenhagen Fashion Week står for døren, og vanen tro vil et kor af kritikere nok hævde, at modebranchen udnytter sagesløse unge, der sulter sig hele vejen til catwalken.

Men ifølge modeugens direktør, Eva Kruse, er der ikke grund til at bekymre sig alt for meget på vegne af modellerne.

- Som udgangspunkt mener jeg ikke, der er tale om et usundt skønhedsideal, siger hun og tilføjer:

- Modebranchen fremhæver det slanke ideal, og det burde vi alle sammen gå efter. For vi lever i en tid med fedmeepidemi.

Eva Kruse mener heller ikke, at modebranchen er hårdere ramt af sultesyge end andre brancher.

- Der er ikke noget, der tyder på, at der er flere modeller end sportsstjerner, skuespillere, advokater og kassedamer, der lider af en spiseforstyrrelser, siger hun.

Ikke desto mindre vedtog Danish Fashion Institute, der markedsfører dansk mode og står bag modeugen, sidste år et par initiativer, der skal komme modellerne til gode.

For det første er der indført en aldersgrænse på 16 år under modeugen. Det er dermed ikke muligt at booke modeller, der er under 16, hos de ni største modelbureauer.

Og for det andet skal modellerne have en sund og nærende kost backstage ved shows.

Eva Kruse erkender da også, at der kan være modeller, der har brug for ekstra omsorg i en verden, hvor de konstant bliver målt og vejet.

- Modebranchen har selvfølgelig et medansvar for, at vi passer på de unge mennesker, der arbejder i vores branche, siger hun.

- Og det, synes jeg, er et ansvar, vi tager på os i dialog med Landsforeningen mod spiseforstyrrelser, modelbureauerne og designerne.

- Men ansvaret ligger også hos forældrene og i samfundet, slår Eva Kruse fast.

Copenhagen Fashion Week starter onsdag.

/ritzau/

Foto: STUB MICHAEL/HER og NU

Makeuppen er fundet frem, stiletterne pudset, og den hotteste mode hænger klar på bøjlerne.

Offentliggjort Sidst opdateret