Modig dansk sangerinde svømmer med hajer
Oh Land ved sommerens NorthSide-festival. Foto: Polfoto/JANUS ENGEL
Polfoto/JANUS ENGEL
Den danske stjerne Oh Land nyder stadig sin juleferie i Fransk Polynesien, mens hun blandt andet svømmer med hajer.
Selvom mange mennesker i dag har årets første arbejdsdag, nyder den danske sangerinde og Voice Junior-coach Oh Land endnu lidt af juleferien.
Det gør hun i ferieparadiset Bora Bora i Fransk Polynesien, og hun er ikke alene.
På det sociale medie Instagram viser hun sine følgere, hvordan hun både svømmer med både hajer og rokker i det azurblå hav.
- Et par hajer har vel aldrig skadet nogen ... vel?, skriver hun under et billede.
- Jeg har fået mig en ny ven i Bora Bora. Den tyggede lidt i min finger - jeg giver, joker sangerinden under et andet billede, hvor hun mere eller mindre krammer med den ellers frygtindgydende rokke.
Oh Land, der har det borgerlige navn Nanna Øland Fabricius, udgav i november sit fjerde album "Earth Sick", hvor blandt andet hittet "Head Up High" er fra.
Netop havets dyr har været i fokus i forbindelse med det nyeste album, som er blevet til ved hjælp af donationer.
En del af donationerne lovede Oh Land nemlig at donere videre til Greenpeaces arbejde for at redde narhvaler.
Newspaq
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned