Naomi Campbell bruger næverne igen

Supermodellen Naomi Campbell er kendt for at have en kort lunte, der ikke sjældent resulterer i næveslag fra modellen. Senest er det gået ud over et tv-kamera under et interview med en insisterende journalist.

Journalisten spurgte ind til en sag, hvor Naomi Campbell er blevet beskyldt for at tage imod en såkaldt "bloddiamant" fra den tidligere liberiske præsident Charles Taylor.

Bloddiamanter har i flere afrikanske lande finansieret våben til blodige borgerkrige. Naomi skulle angiveligt have fået diamanten af Taylor under et besøg hos Nelson Mandela i 1997.

- Jeg har ikke taget imod nogen "bloddiamant", og jeg vil ikke tale om det, sagde Naomi Campbell i interviewet, som blev lavet af den amerikanske tv-station ABC.

Da journalisten insisterede på at spørge ind til hendes besøg hos Nelson Mandela, fik supermodellen nok. På vej ud lod hun knytnæven tale.

Naomi Campbell, der flere gange har været i medierne for hidsig adfærd, har tidligere på året udtrykt stor vilje til at tøjle det hidsige temperament i forbindelse med en sag, hvor en chauffør havde anmeldt hende til politiet for at have slået ham i nakken.

- Jeg har arbejdet meget hårdt på at komme videre efter mine tidligere fejltrin, og jeg vil ikke gøres til gidsel af min egen fortid, sagde Naomi tilbage i starten af marts.

Den 39-årige supermodel, der før er blevet hevet i retten af et par tjenestepiger, har været en af verdens højst betalte modeller, siden hun blev opdaget som 15-årig.

/ritzau/

Supermodellen Naomi Campbell fik nok af en udspørgende journalist og valgte at afreagere direkte på tv-kameraet.

Offentliggjort Sidst opdateret