Ny Volbeat-guitarist: Bandet giver mig frihed
Foto: MORTENSEN JESPER/EKSTRA BLADET
Jesper Mortensen/Polfoto
Fredag står det danske rockband, Volbeat, for tredje gang på Orange Scene ved Roskilde Festivalen.
Men for et af bandet medlemmer, bliver det første gang han spiller både på festivalen og på den ikoniske scene som har huset legendariske rockbands som Guns'N'Roses, Metallica og Iron Maiden.
Rob Caggiano er nyeste medlem i Volbeat. Den erfarne lead-guitarist har i sammenlagt 10 år været en del af det amerikanske thrash metalband Anthrax, men blev i starten af 2013 en del af dansker-bandet.
- Det slog bare klik. Jeg var med i studiet for at producere Volbeats nye album, men kom ud som et medlem af bandet. Alt klikkede bare, fortæller Rob Caggiano til Newspaq.
Og selvom han er en erfaren herre på en guitar, har skiftet alligevel åbnet op for nye muligheder.
- Volbeats musik har givet mig frihed. Jeg kan prøve meget mere og være meget mere kreativ med Volbeats musik end i den forholdsvis fastlagte musikstil, jeg spillede tidligere, fortæller han.
Caggiano har tidligere optrådt med Volbeat i Danmark, men han er godt klar over, at det er noget særligt at blive inviteret med op på Orange Scene.
- Jeg ved godt, at jeg skal ud og imponere drengenes hjemmebanepublikum. Men jeg er klar, siger han med et glimt i øjet.
Volbeat spiller på Orange Scene fredag nat klokken et.
/ritzau/
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde