Obama benåder dødsdømt kalkun

Når USA's præsident, Barack Obama, om føje tid kommer til Danmark, så bliver det ikke med kalkunrester mellem tænderne. I hvert fald ikke rester fra kalkunen Courage, som han ellers skulle have sat tænderne i i aften.

Til ære for sine to døtre, Sasha og Malia, har den amerikanske præsident nemlig besluttet at benåde kalkunen Courage, som ellers efter planen skulle have været serveret i Det Hvide Hus i aften i anledning af Thanksgiving.

- Jeg havde planlagt at æde den satan. Men takket være Malias og Sashas indblanding vil den blive skånet for sin frygtelige - og delikate - skæbne, siger præsidenten ifølge people.com.

Kalkunen, der er blevet skænket til Det Hvide Hus af Den Nationale Kalkunforening, kan nu i stedet se frem til en tur til Disneyland, hvor den bliver æresgæst i en kalkunparade i anledning af Thanksgiving.

Obama er ikke den første præsident i historien til at benåde et stykke fjerkræ fra dets ellers uundgåelige skæbne. For tyve år siden gjorde præsident Bush den ældre det samme. Også John F. Kennedy viste en kalkun nåde.

Thanksgiving er en national helligdag i USA, hvor familierne samles for at vise deres taknemmelighed. Oprindeligt er det en kristen tradition, men i dag er Thanksgiving en verdslig helligdag.

Begivenheden er også forbundet med fejringen af høsten, og langt de fleste amerikanere fejrer dagen ved at spise kalkun samt en mængde andre retter i et overdådigt festmåltid.

/ritzau/

Kalkunen Courage kan ånde lettet op. Den ender alligevel ikke i den amerikanske præsidentfamilies maver, men bliver i stedet æresgæst i Disneyland.

Offentliggjort Sidst opdateret