Den amerikanske talkshow-vært Oprah Winfrey vil producere en halv times tv om Danmark, mens hun er her i landet i anledning af IOC-mødet, oplyser dr.dk.
Allerede tirsdag lander de første af hendes folk for at begynde optagelserne, der primært vil finde sted i hovedstadsområdet.
Harpo Productions, som producerer Oprah Winfrey Show, har netop besluttet at udnytte talkshowværtens ophold i København til også at lave tv.
Opgaven lyder på at lave et program, som skal forklare Oprahs seere - og dem er der mange af - hvorfor vi danskere angiveligt er det lykkeligste folkefærd i verden. Årsagen er, at Oprahs nærmeste folk på en slags rekognosceringstur til København "faldt for Danmark", oplyser DR.
Showet bliver vist i 145 lande verden over - og programmet om Danmark skal efter planen rulle over skærmene i USA 9. oktober.
/ritzau/
Seneste artikler
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
"Alternativet var, at historien var blevet ufortalt og stadig havde befundet sig i mørket"
Christian fortsatte med at slå stikkeren, der lå forsvarsløs på jorden, mens kvinden slog ham på ryggen...
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker