Paradise-Amalie springer ud med ny single

Der er godt nyt til fans af Amalie Szigethy fra reality-succesen "Paradise Hotel". Brunetten, der i tv-programmet især blev kendt for sine mindre heldige udtalelser, er snart klar med sin første single.

Reality-baben bag de allerede udødelige citater som "kan du godt lide at gå rundt og klæde dig som en russisk roulette" eller "han skyder sig selv i hovedet" er snart klar med sin første single.

Og der kan være flere mere eller mindre begavede udtalelser at hente her, for Amalie er selv sangskriver, afslører hun over for B.T.

- Jeg har altid skrevet digte og skrevet mine følelser ned. Og jeg kan godt lide at synge dem for andre. Så det er meget personlige sange og ikke noget opreklameret noget, siger hun til avisen.

Singlen er blevet indspillet som led i et tv-program om Amalie, der vises på TV3 efter sommerferien. Og realitystjernen lægger ikke skjul på, at hun nu vil gøre alt for at udnytte den berømmelse, der fulgte med "Paradise Hotel".

- Det er en del af mit nye tv-program, der handler om mine drømme. Og jeg har længe gerne villet have en musikkarriere. Jeg ser det som en god mulighed nu, hvor jeg er blevet så kendt, siger hun.

/ritzau/

Brunetten med de mærkværdige udtalelser på Paradise Hotel, Amalie Szigethy, er klar med sin første single. Og hun vil gerne indspille et album med egne sange.

Offentliggjort Sidst opdateret