Peter Schaufuss udlover kæmpedusør

Selv om lommerne næppe kan være særligt dybe i et par balletbukser, så graver balletchef Peter Schaufuss nu alligevel dybt i dem. I håb om en opklaring af to indbrud mod ballettens lokaler i Spinderihallerne i Vejle, så udlover Schaufuss nu en klækkelig dusør på 100.000 kroner. Indbruddene fandt sted i begyndelsen af august, og den dusør på 25.000 kroner, som Schaufuss indtil nu har udlovet, har ikke båret frugt.

- Jeg har aldrig tidligere været udsat for indbrud, heller ikke mens jeg har boet i store byer som New York og London. Jeg håber, at den større dusør kan bringe tingene til veje, siger Peter Schaufuss.

Det er dyrebare sager, som tyvene er rendt af sted med. Ikke mindst er affektionsværdien helt i top. Blandt udbyttet var to af de fornemste internationale teaterpriser, som Peter Schaufuss har fået gennem tiden: Evening Standard Award og Laurence Olivier Award for Outstanding Achievement in Dance.

Forbryderne har også taget balletchefens Ridder af Dannebrogsorden, en belgisk orden og to Rolex-ure. Det ene ur har Schaufuss arvet fra sin far, og det har stor personlig betydning.

Også skulpturer, andre kunstgenstande og udmærkelser er væk. Det samme er alt edb-udstyr og møbler.

/ritzau/

Balletchef Peter Schaufuss har fået stjålet fornemme teaterpriser og en Rolex-ur, som han arvede fra sin far. Nu udlover han en klækkelig dusør.

Offentliggjort Sidst opdateret