Pressen går grand prix-amok

Fire gange så mange pressefolk som normalt hopper på flyveren, når der i næste uge er melodi grand prix i Oslo. Interessen for det danske bidrag "In A Moment Like This" med Chanée & N'evergreen er enorm.

Det glæder DR's underholdningsredaktør, Jan Lagermand Lundme. Ifølge ham er forklaringen, at Danmark har gode chancer for at vinde.

- At journalisterne interesserer sig for det, er et udtryk for, at interessen i befolkningen er rigtig stor, siger Jan Lagermand Lundme.

- Det er der én væsentlig grund til, og det er, at vi er favoritter. Så hvis jeg var journalist, så ville jeg også holde mig til. Det kan blive rigtig stort, siger han.

Chanée og N'evergreen er favorit hos nogle bookmakere, mens andre har et godt øje til Tyskland, Aserbajdsjan og Israel.

- Det udslagsgivende er, at vi blandt grand prix-fansene i mange lande ligger i top. Det er interessant, fordi det er dem, der stemmer, siger Jan Lagermand Lundme.

Det er 10 år siden, Danmark sidst vandt det internationale melodi Grandprix. Det skete i år 2000 i Stockholm, da Brødrene Olsen gik til tops med "Fly On The Wings of Love".

/ritzau/

Den danske underholdningspresse er på vej til Norge i stor stil. Journalisterne lurer på, at Danmark går hele vejen til tops for første gang i 10 år.

Offentliggjort Sidst opdateret