Rapper rasende over Hoffman-hyldest
Foto: Polfoto/Mark J. Terrill
Polfoto/Mark J. Terrill
Pressen er ond.
Sådan lyder de barske ord fra rapper og sanger Drake, som er blevet noget mopset over, at musikmagasinet Rolling Stone har valgt at skrotte en forside med "Hold On, We're Going Home"-hitmageren til fordel for en hyldest af skuespilleren Philip Seymour Hoffman.
Det skriver avisen Toronto Sun.
- De skrottede mit cover i sidste øjeblik og kørte uden det. Jeg væmmes over det, skriver rapperen på sin Twitter og fortsætter:
- Hvil i fred, Philip Seymour Hoffman. Al respekt, men pressen er ond, skriver han.
Nu vil den 27-årige rapper, som tidligere har været i uføre med magasinet over en række kritiske udtalelser om Kanye Wests seneste album, helt boykotte interviews med magasiner.
- Jeg er færdig med at lade mig interviewe til blade. Jeg vil bare give min musik til folket. Det er den eneste måde, jeg kan være sikker på, at jeg får mine budskaber ud, skriver Drake.
Den canadiske rapper har solgt over fem millioner albums på verdensplan. Hans musik har indbragt ham en Grammy, tre Juno-priser og seks BET-priser. Derudover er han indehaver af flere rekorder på den amerikanske Billboard-hitliste.
Newspaq
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde