Det skriver Female First.
Musikproduceren var venner med Jackson, da han var yngre, og han sov ofte i samme lejlighed som "Thiller"-sangeren. Ifølge Ronson havde de det virkeligt sjovt og legede sammen.
- Jeg var cirka 12 år. Han var super cool. Jeg var 12 og han var verdens mest berømte forvoksede barn, der løb rundt med mig. Det var ret vildt, siger Mark Ronson.
Ronson, der er søn af forfatterinden Ann Dexter-Jones og den tidligere band manager Laurence Ronson, indrømmer samtidigt, at han havde en stjernespækket barndom. Han blev nemlig også engang reddet fra døden af Beatles-stjernen Paul McCartney.
- Det lød som en af min mors skøre historier. Men så sang jeg med Paul McCartney for et par måneder siden, og efter to dage i studiet spurgte han til min mor og fortalte, at han og Linda (hans afdøde kone red.) altid løb ind i mine forældre på stranden i Long Island.
- Jeg fortalte ham om min mors historie og om, at han havde reddet mig fra at drukne engang. Og så sagde han faktisk, at han svagt kunne huske det, fortæller Ronson.
/ritzau/
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde