For første gang nogensinde taler en ven af sangsilden Cheryl Cole og den amerikanske dansemus Derek Hough nu officielt til medierne om parret. Han bekræfter, at de er kærester.
Britiske medier har længe været klar over, at der var romantik i luften mellem de to, men først nu er det blevet endeligt bekræftet.
- Jeg vidste, at de ville blive et godt par, og jeg er glad for at kunne sige, at det er de, siger Brian Friedman, der er koreograf på den britiske udgave af X Factor, til avisen Daily Mirror.
Den 27-årige sangerinde Cheryl Cole er dommer i selvsamme tv-show, og Brian Friedman fortæller, at han har et nært forhold til både hende og Derek.
De officielle folk omkring Cheryl Cole har indtil videre hævdet, at parret blot var gode venner. Og nyheden, om at de er kærester, vil ifølge Daily Mirror være en bitter pille at sluge for Cheryls eksmand, fodboldstjernen Ashley Cole.
Efter sigende skulle han gå og håbe på at vinde Cheryl tilbage, efter at parret tidligere på året blev skilt. Det skete efter afsløringer af fodboldstjernens udenomsægteskabelige romancer.
Brian Friedman fortæller også, at Cheryl har fået det meget bedre, efter at hun indtil for nylig har været sengeliggende i en måned på grund af malaria. Sygdommen tvang sangerinden til at melde afbud til optagelser af "X Factor".
- Det var skræmmende. Det var frygteligt ikke at have hende til stede under optagelserne, siger Brian Friedman.
Cheryl Cole blev smittet med malaria under en rejse til Tanzania sammen med sin to år yngre kæreste, Derek Hough, der blandt andet er kendt fra den amerikanske udgave af "Vild med dans", "Dancing With The Stars".
/ritzau/
Seneste artikler
Forbund advarer om alvorlige SFO-besparelser
- Der er sprængstof i den sag her
Langholt-lukning: Det gør Lolland Kommune nu
Spærring af bro forlænget med en måned: Her er årsagen
Det, han så som dreng, fulgte ham resten af livet
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker