Skønt en fjerdedel af musiksalget nu om dage foregår digitalt og via nettet, kan man godt være med, selv om man er schlagersanger og måske ikke henvender sig til et udpræget digitalt publikum.
Det har den østrigske schlagerkonge og tidligere world cup-vinder i storslalom Hansi Hinterseer i hvert fald bevist.
I sidste uge strøg han til tops på den danske pladebranches officielle albumhitliste, og nu viser det sig, at Hansi Hinterseer stort set ikke sælger sin musik digitalt.
Ifølge Hinterseers pladeselskab, Sony Music, er 99 procent af hans pladesalg nemlig sket i form af fysiske CD'er.
Det overrasker Sony-direktør Henrik Daldorph en smule.
- Cd-formatet er bestemt på retræte, men at det stadig har sit eget publikum, er Hansi Hinterseer et klokkeklart eksempel på, siger han i en pressemeddelelse.
Hinterseer er aktuel med opsamlingsalbummet "The Danish Collection". Det kommer i kølvandet på, at DK4's seere de seneste måneder har kunnet følge den østrigske sanger på kanalens schlageraftener.
Den 56-årige sanger har begejstret forskellige former for publikum gennem det meste af sit liv. I 1970'erne vandt han som skiløber world cup i storslalom og blev nummer to ved VM. Han deltog også ved de olympiske vinterlege i 1976 i Innsbruck i Østrig.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned