Sex and the city-stjerne var i homoskjul

Det volder de fleste homoseksuelle store kvaler, når de første gang skal komme ud af skabet. Og hvis man oven i købet er kendt og jagtet af sladderpressen, så bliver det ikke nemmere.

Det kan Cynthia Nixon, der er kendt som advokaten Miranda Hobbes i tv-serien "Sex and the city" skriver under på. Da hun i 2004 skiftede ægtemanden gennem 15 år ud med en kvinde, vidste hun ikke, hvordan hun skulle tackle det.

Hun hyrede derfor en pr-medarbejder for første gang i sit liv. Han rådede Cynthia Nixon til at slå de mange rygter ihjel og til at benægte, at hun var lesbisk.

- Han blev ved med at sige, "det er dit liv, det er privat og sådan er det". Og vi blev ved med at spørge: "Er det det hele? Kommer vi aldrig ud over det", forklarer Cynthia Nixon til homomagasinet The Advocate.

Men i takt med, at hun mere og mere hårdnakket benægtede sin seksualitet, blev pressens belejring af hende og kæresten, Christine Marinoni, værre. Og det fik i sidste ende Cynthia Nixon til at fyre pr-medarbejderen.

- Min manager, som er helt vidunderlig, tænkte sig lidt bedre om, siger hun. Og da manageren introducerede hende for en ny pr-medarbejder, der blot rådede Cynthia Nixon til at indrømme, at hun var lesbisk, blev hun utroligt lettet.

- Jeg tænkte "kan vi bare bekræfte det, og så er det det?" Det gjorde vi. Og det var helt fantastisk, forklarer hun.

/ritzau/

Sex and the city-stjernen Cynthia Nixon forsøgte at skjule, at hun var lesbisk. Men hun fik nok af at lyve og er i dag lettet over, at hun sprang ud offentligt.

Offentliggjort Sidst opdateret