Fredag over middag skete det langt om længe. Den sextiltalte filminstruktør Roman Polanski er nu ankommet til alpehytten i Gstaad i Schweiz, hvor han skal sidde i husarrest.
Polanski ankom med politieskorte, men de mange pressefolk og nysgerrige mennesker, som havde taget opstilling uden for alpehytten fik kun et glimt af instruktøren gennem bilruden.
Den sorte bil med instruktøren indeni kørte nemlig ind i hyttens garage, hvorfra der er direkte adgang til huset. Så den 76-årige Polanski blev ikke stillet til skue over for offentligheden.
Inde i hytten blev Roman Polanski modtaget af sine to børn på 9 og 16 år samt af konen, den franske skuespillerinde Emmanuelle Seigel.
De blev tidligere på dagen spottet af en journalist fra nyhedsbureauet AP, mens de kiggede ud gennem et vindue i hytten.
Polanski skal blive i hytten, indtil det bliver afgjort, om han kan udleveres til retsforfølgelse i USA. Her står han tiltalt for tilbage i 1977 at have haft sex med en kun 13-årig pige.
Polanski har siden 1978 ikke været i USA af frygt for at blive anholdt. Ikke en gang ved Oscar-uddelingen i 2003, hvor han blev kåret som bedste instruktør for filmen "The Pianist", dukkede han op.
Sidst i september blev han anholdt af schweizisk politi på baggrund af en international arrestordre foranlediget af anklagemyndigheden i USA. Siden da har han siddet varetægtsfængslet.
Roman Polanski er 76 år gammel og forsøgte flere gange at blive løsladt mod kaution. Det fik han først held til i sidste uge, da sagen nåede højesteret. Men der blev taget visse forholdsregler, for at Polanski ikke skulle finde på at stikke af.
For at slippe ud af sin celle, måtte Polanski nemlig hoste op med en kaution på mere end 20 millioner kroner, og samtidig skal han være i husarrest i alpehytten, hvor han vil blive udstyret med en elektronisk fodlænke.
/ritzau/
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker