Shu-bi-dua får genrejsning efter hæder
Foto: FLINDT MOGENS
FLINDT MOGENS
"Står på en alpetop", "Vuffeli-vov" og "Midsommersangen". Gode gamle Shu-bi-dua-sange hitter igen, efter bandet blev hædret ved Danish Music Awards lørdag.
Nye tal fra musiktjenesten WiMP viser, at bandets sange bliver spillet med en stigning på 100 procent. Det er efter, at bandet i lørdags blev hædret for deres 40 år i musikbranchen.
- Det er tydeligt at se, at rigtig mange af vores brugere umiddelbart efter udsendelsen lørdag aften har kastet deres kærlighed på Shu-bi-dua. De fleste danskere kender jo udmærket Shu-bi-dua og har på den ene eller den anden måde et forhold til gruppens sange. Æresprisen har simpelthen fået den gamle kærlighed til at blusse op igen. Jeg synes godt, man kan tale om et gevaldigt comeback, siger Jonas Klienschmidt, musikredaktør hos WiMP, i en pressemeddelelse.
Det var med stående applaus, at Shu-bi-dua modtog æresprisen, der blev overrakt af sidste års vinder, Thomas Helmig.
Men Shu-bi-dua er ikke de eneste, der nyder godt af lørdagens prisuddeling. Også Rasmus Seebachs og Thomas Helmigs sange bliver spillet en del mere efter deres optrædener i showet.
Newspaq
Seneste artikler
Vild nat: Så voldsomme var brandene
Vild nat: Tre brande og indbrud i guldsmed på Lolland
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker