Skamrost sangfugl elsker at stalke på nettet
Foto: free/Owen Sweeney
free/Owen Sweeney
9,6 millioner følgere.
Sådan står der, når sangeren Ed Sheeran logger ind på sin Twitter-profil. Og det på trods af, at den populære mand ikke er særlig aktiv på sociale medier. På Instagram følger han selv for eksempel kun en eneste person. Det er hans manager. Og det er kun for at få flere følgere, forklarer han E! Online.
- Jeg følger ham kun, fordi du er nødt til at følge nogle for at få flere følgere. I starten fulgte jeg ikke nogen, og jeg var strandet med 1,3 millioner følgere. Så begyndte jeg at følge Stuart, og tallet begyndte at stige igen.
Selv om den generte sangfugl ikke poster billeder af sit hæsblæsende liv i tide og utide, kan han alligevel godt lide at tjekke andre folks billeder ud, afslører han.
- Jeg kan godt lide at logge på Instagram for ligesom at stalke. Men jeg bruger ikke mediet til at have en masse billeder, understreger den britiske sanger, hvis andet album "Multiply" udkommer i slutningen af juni.
Han lægger ikke skjul på, at han foretrækker Instagram frem for Twitter. Men det skyldes udelukkende, at hans Twitterkonto er blevet helt uoverskuelig, forklarer han.
- Twitter er værst, fordi jeg begyndte at følge så mange folk tilbage i tidernes morgen for at være høflig. Men alt hvad de gør, er at retweete komplimenter!, siger han til E! Online.
Newspaq
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned