Skuespiller bandlyses fra Ukraine
Gérard Depardieu er blevet forbudt at rejse ind i Ukraine de næste fem år. Foto: AP/Riccardo De Luca
AP/Riccardo De Luca
Den franske skuespiller Gérard Depardieu er forment adgang og ophold i Ukraine på grund af sin støtte til Rusland.
Den franske skuespiller Gérard Depardieu må i de næste fem år ikke rejse ind i Ukraine. Det står klart, efter at Ukraines sikkerhedstjeneste onsdag meddelte, at den 66-årige skuespiller er forment adgang til landet i fem år. Det skriver Reuters.
Olena Hitlyanska, der er talsperson for regeringen, fortæller, at Gérard Depardieu har været under regeringens opsyn over offentlige personer, der efter deres mening krænker Ukraine i forhold til landets konflikt med Rusland.
Den ukrainske kulturminister, Vjatjeslav Kirilenko, fortalte tidligere på måneden, at den franske skuespiller var på en liste over 117 prominente personer i kunst- og underholdningsverden, der "har talt støttende om krænkelsen af Ukraines territoriale integritet og suverænitet".
Gérard Depardieu, der blandt andet er kendt fra film som "Green Card" og "Life of Pi", blev i 2013 garanteret russisk statsborgerskab af Ruslands præsident, Vladimir Putin. Han har siden forsvaret Ruslands internationale politik i flere interviews.
Uden for det store lærred har Gérard Depardieu gentagne gange været genstand for mediernes opmærksomhed for blandt andet spirituskørsel og sin højlydte kritik af de franske skatter.
Seneste artikler
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
"Alternativet var, at historien var blevet ufortalt og stadig havde befundet sig i mørket"
Christian fortsatte med at slå stikkeren, der lå forsvarsløs på jorden, mens kvinden slog ham på ryggen...
Skud, håndgranater og rockerkrig: Lokal Bandidos-boss fortæller nu den blodige historie
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker