Skuespillerinde dimitterer fra universitetet
Foto: Polfoto/Steven Senne
Polfoto/Steven Senne
I manges øjne vil hun nok altid blive set som den flittige Hermione, der aldrig stopper med at gå i skole.
Men virkeligheden for skuespillerinden Emma Watson er en anden. Hun er nemlig dimitteret fra Brown University, hvor hun studerede engelsk litteratur. Og det er superstjernen stolt over.
- Folk sagde til mig, at det ikke kunne lade sig gøre, men jeg blev ved med at sige til dem, at jeg er ligeglad. Det er det her, jeg vil. Og at dimittere er for mig et symbol på, at jeg klarede det, siger 24-årige Watson ifølge Female First.
Og nu kan den britiske skønhed altså fejre, at hun endelig er færdig på det prestigefyldte Brown University. Og det vil hun fejre som ethvert andet ungt menneske.
- Jeg vil holde en stor fest, og jeg vil drikke mig meget fuld, siger briten.
Man skulle tro, at livet som universitetsstuderende er anderledes for en verdenskendt skuespillerinde end for alle andre, men sådan forholder det sig ifølge Harry Potter-stjernen ikke.
- Jeg er aldrig blevet spurgt om en autograf på campus. Engang holdt jeg en fest for næsten 100 andre studerende, og der var ikke en eneste, der lagde billeder af festen op på Facebook, siger Watson.
Newspaq
Seneste artikler
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker