Danske Jannik Olander står bag en smykkesucces, der er slået igennem hos store stjerner i Hollywood og det øvrige USA - stjerner som Katy Perry, Madonna, Puff Daddy og Usher.
Men Jannik Olander har pyntet sig med lånte fjer og efterlignet design fra andre. Det mener det danske smykkefirma Shamballa Jewels i hvert fald. Firmaet meddeler nu, at det agter at stævne Jannik Olander.
Firmaets advokater har ifølge en pressemeddelelse indleveret anklageskrift i sagen til California Central District Court i Los Angeles. Dermed er første skridt til en retssag taget.
- Vi har flere gange forsøgt en konstruktiv dialog med Jannik Olander, hvor vi blandt andet har gjort opmærksom på vores designbeskyttelse, men forgæves. Derfor går vi nu rettens vej, siger Mads Kornerup, der er medejer af Shamballa, i pressemeddelelsen.
Jannik Olander er kæreste med modellen Masha Lund, der medvirker i TV3-programmet "Danske Hollywoodfruer". Han har fortalt, at inspirationen til hans "Nialaya"-armbånd stammer fra en rejse til Indien.
Netop "Nialaya"-armbåndene er stridens æble, for hos Shamballa mener man nemlig, at designet er en efterligning af armbånd fra Shamballa.
Ifølge Shamballa er designkopieringen begyndt, efter at firmaet sendte annoncemateriale til magasinet Skyblue, som Jannik Olander står bag.
Ifølge Shamballa lancerede Jannik Olander herefter "Nialaya"-armbåndet, som ifølge firmaet ligner Shamballas diamantbelagte kuglearmbånd til forveksling.
Shamballa oplyser, at dets armbånd har været på markedet i seks år.
/ritzau/
Seneste artikler
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
1039 virksomheder har fået indskærpet sikkerhed efter CPR-læk
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker