Det skriver hjemmesiden Wenn.com.
Hollywood veteranen blev kendt for sine hårde roller som Rocky og Rambo, men han er ubøjelig i sin tro på, at action-genren dør stille hen, idet biografgængerne hellere vil se helte med overnaturlige kræfter.
- Action-genren er desværre begyndt at smuldre væk. I dag har du superhelte, der har alle muligt ekstraordinære kræfter. De kan blinke og så kommer der ildkugler ud af dem. Det er fantastisk, fortæller Stallone.
Skuespilleren konstaterer samtidigt, at han tilhører en anden gruppe.
- Og så har du den anden gruppe af action-mænd, der bare har den der basale maskuline råstyrke. Det er mere hands-on action.
Stallone er i hvert fald kendt for sin råstyrke og har i alt indspillet seks Rocky film, hvor den seneste udkom i 2006. Filmen er optaget i National Film Registry, og filmens rekvisitter er blevet placeret i Smithsonian Museum.
Faktisk er Rocky-karakteren så kendt, at man i Philadelphia har en statue af Rocky placeret permanent i nærheden af museet Philadelphia Museeum of Arts.
/ritzau/
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker