Stjerner tjener millioner på realityshows

Med stjerner af den kaliber i dommerpanelerne håber selskaberne på, at netop deres program vil skille sig ud i mængden af de efterhånden mange forskellige realityshows.

J. Lo-effekten kan man kalde det. I 2010 accepterede folkene bag American Idol at betale popsangerinden Jennifer Lopez 12 millioner dollar for at træde til som afløser for Simon Cowell.

- De mindre kendte, som tidligere befolkede dommerpanelerne, er fjernet til fordel for berømtheder, der kræver store beløb for at deltage. Og selskaberne betaler gladeligt, skriver magasinet.

I begyndelsen af februar forlængede tv-stationen NBC sin aftale med Christina Aquilera om at fortsætte som dommer i programmet The Voice. Popstjernen menes at få 10 millioner dollar for at deltage.

Radiopersonligheden Howard Stern vil i denne sæson modtage omkring 15 millioner dollar for at tilslutte sig holdet af dommere i America's Got Talent.

NBC har endda accepteret at flytte produktionen af showet fra Los Angeles til New York for at indfri Sterns krav om sideløbende at kunne fortsætte med sit radioshow. En beslutning, der koster NBC omkring 18 millioner dollar.

Forsangeren i Aerosmith, Steven Tyler, får også millioner for at fælde dommen over deltagerne i American Idol, selv om beløbet ikke matcher det, som Lopez modtager.

Men Tyler tjener både på gyngerne og karrusellerne: I mange år har rockgruppens salg været stabilt, men i 2011 voksede salget med 260 procent sammenlignet med 2010.

Det skyldes ifølge Hollywood Reporter, at et helt nyt publikum har fået øjnene op for Aerosmith.

/ritzau/

Foto: Julie Jacobson/AP

Stjerner som Jennifer Lopez, Steven Tyler og Christina Aquilera tjener styrtende med penge på at være dommere i realityshows som American Idol, The Voice og America's Got Talent. Det skriver magasinet Hollywood Reporter.

Offentliggjort Sidst opdateret