Tafdrup havnede på Jobcentret: Det var ydmygende
Foto: HOLM MAGNUS/POLFOTO
Polfoto/ Magnus Holm
Måske ville man tro, at Christian Tafdrup vadede i job, succes og penge.
Men så enkel er det ikke. Også selv om den 34-årige skuespiller efterhånden er blevet danmarkskendt, blandt andet fra rollen som Alexander Hjort i DR-dramaserien "Borgen".
Christian Tafdrup har nemlig som adskillige andre arbejdsløse danskere rundet Jobcentret for ganske nylig.
Det fortæller han i et nyt interview med kvindebladet Femina.
- I 2011 havde jeg 16 lønnede arbejdsdage! Resten af tiden var jeg arbejdsløs, tjente ingen penge og skrev på materiale, der IKKE blev til noget, siger Christian Tafdrup.
Den 34-årige skuespiller fortæller, at han følte, at det var et nederlag at skulle henvende sig på Jobcentret. Her havde en kvindelig medarbejder foreslået ham at gå på gaden og "gøgle lidt".
- Det var en utrolig ydmygende oplevelse, konstaterer han.
- På det tidspunkt havde jeg arbejdet konstant i otte år. Pludselig var der ingen, der ringede. Og jeg tænkte: Jeg skal aldrig mere være skuespiller. Og: Jeg har heller ikke talent for at skrive, lyder det.
Men nu er den 34-årige skuespiller glad for at have oplevet at være arbejdsløs.
- Kunstnerne er inddelt i kunstnergrupper, så første gang jeg skulle ud til a-kassen, tænkte jeg: Bare der ikke er nogen, jeg kender. Så sad der tre af mine bedste venner, fortæller Christian Tafdrup.
Efterhånden slog han sig til tåls med at være arbejdsløs og rejste til Vietnam med sin bror. Og så begyndte både job og inspiration at komme igen.
Lige nu er Christian Tafdrup i gang med at søge om produktionsstøtte til en film om kronprins Frederik, og han er ved at lægge sidste hånd på et indtil videre hemmeligt filmmanuskript.
/ritzau/
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde