Talent 09-dommer ny vært på Aftenshowet

Han er en talentfuld herre, der har prøvet det meste. Med sit næste karriereskridt træder Nikolaj Koppel, som de fleste kender som en af tre dommere i "Talent 09", fra sit job som musikchef i Tivoli og ind i værtsrollen på DR1's "Aftenshowet" - en værtsrolle han begynder på til januar.

- Mine erfaringer med "Talent 09" har været med til at åbne mine øjne for det at lave live-tv, og jeg er ikke i tvivl om, at jeg har et stærkt performer-gen. Jobbet som tv-vært er en kæmpe udfordring og en mulighed for at prøve noget helt nyt, siger Nikolaj Koppel i en pressemeddelelse.

Blandt Koppels meritter kan nævnes en karriere som international koncertpianist, redaktionschef på magasinet Euroman og senest en fem-årig periode som musikchef i hovedstadens forlystelsescentrum Tivoli. Og den alsidige herres nye arbejdsgiver er begejstret for det kommende samarbejde.

- Fra hans tid som dommer i "Talent 09" ved vi, at han har udstråling og indlevelse. Men han er også en vært med stærk journalistisk baggrund, så han passer perfekt til "Aftenshowet", siger chefredaktør på DR1, Ulla Pors Nielsen.

Ved siden af sin nye værtstjans på "Aftenshowet" skal Koppel passe biksen i sit eget radioprogram om klassisk musik, der vil blive sendt på P2 søndag formiddag.

/ritzau/

"Talent 09"-dommeren Nikolaj Koppel forlader sin stilling i Tivoli for at blive vært på DR1's "Aftenshowet". En kæmpe udfordring, kalder han sin nye tv-tjans.

Offentliggjort Sidst opdateret