Ung DR-stjerne vælter sig i tilbud efter Robert-pris
Til årets Zulu Awards kom Flora Ofelia sammen med Bjarne Henriksen, som hun spiller sammen med i DR-serien "Ulven kommer". Foto: Martin Sylvest/Ritzau Scanpix
Martin Sylvest/Ritzau Scanpix
Efter Flora Ofelia modtog en Robert, har det ikke skortet på muligheder for at fortsætte karrieren.
Den 15-årige skuespillerinde Flora Ofelia løb med en Robert-pris ved årets prisuddeling for sin rolle i DR-serien "Ulven kommer".
Nu ruller jobtilbuddene ind til den unge dame, men ikke alle får et resolut ja fra den lysende stjerne.
- Jeg har fået super mange henvendelser, efter at jeg fik Robert-prisen, og jeg har sagt ja til de projekter, som jeg følte for, og nej til ting, som ikke var så relevante for mig. Jeg har fået en mentor, der hjælper mig, siger hun.
Flora Ofelia fortæller, at det handler meget om tid, og hun får travlt efter sommerferien.
Hun kan dog endnu ikke fortælle noget om hvilke projekter, hun skal være med i.
Når sommeren går på hæld, er hun faktisk tilmeldt 1.g på Sankt Annæ Gymnasium i København, men er dog ikke sikker på, at hun sætter sig på skolebænken.
- Jeg vil gerne tage gymnasiet. Men jeg overvejer også at tage et sabbatår nu her efter 9. klasse, men det har jeg ikke helt besluttet endnu. Det kommer lidt an på coronasituationen, siger hun.
Ifølge Flora Ofelia er en videregående uddannelse en prioritet for hende, da det er rart at have noget at falde tilbage på. Lige nu er det dog skuespillet der trækker mest.
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde