Skønt Danmark har ry for at være hjemsted for nogle af verdens smukkeste kvinder, så kniber det med at nå til tops i de internationale kåringer.
Ofte er det kvinder med latinamerikansk blod i årene, der ender med at begejstre skønhedens smagsdommere og løbe med internationale miss-titler.
Men nu kan vi fra dansk side prale med god samvittighed.
Godt nok har vi fået latinamerikansk og fransk-canadisk assistance på den genetiske front, men verdens lækreste kvinde er dansker - nærmest, i hvert fald.
Det drejer sig om skuespillerinden Jessica Alba, der er blevet kåret af det amerikanske mandeblad FHM som den mest tiltalende af verdens kvindelige skønheder.
Havde der været mere ligestilling mellem kønnene omkring efternavne i forbindelse med indgåelse af ægteskab og dåb af børn, så havde Jessica Alba måske heddet Jessica Jensen i stedet for.
Jessicas mor Catherine bar nemlig navnet Jensen, før hun blev gift med Jessicas far, der stammer fra Mexico og dermed genetisk set har leveret det latinamerikanske islæt til sin smukke datter.
Det er Jessicas morfar, der er dansk - eller nærmest dansk i hvert fald. For ligesom skønhedens øvrige bedsteforældre er også morfaren ifølge en stribe internationale medier født og opvokset i USA.
Det er ikke første gang et stort magasin har haft et godt øje til Jessica Alba. Flere gange har hun toppet diverse lister over smukke kvinder.
/ritzau/
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde