Hun forklarer nu, at det er helt bevidst. Og at hun godt ved, at hun har opbygget et image som en meget alvorlig og småsur mor til fire - men at hun trods alt griner af og til.
- Når man ser mig surmulende med mine kæmpestore, sorte solbriller, er det altså min måde at beskytte mig selv på.
- Jeg er udmærket klar over, at det er med til at give mig et helt bestemt image, men det er der ikke noget at gøre ved, siger hun til den engelske avis Daily Star
Men da hendes mand, David Beckham, skulle synge nationalsangen til Kate Middleton og Prins Williams bryllup, kunne hun alligevel ikke lade være med at sidde og smågrine.
- Det var simpelthen så sjovt, afslører hun over for avisen.
For Victoria Beckham ville det ikke betyde noget, hvis hun på trods af sit seriøse ydre var blevet fanget af en fotograf i det øjeblik. Det betyder generelt ikke længere så meget for hende, hvad alle går og tænker om hende som person.
For tiden er det, der betyder noget for Victoria, hendes nye kollektion. Hun satser nu alt på sin karriere som designer, og har netop vist sin nye kollektion under Londons modeuge.
- Jo ældre jeg bliver, jo mindre bekymrer jeg mig om hvad medierne skriver. Engang var jeg hende på den røde løber, men det er jeg ikke mere. Fra nu af er jeg designer, slår Victoria Beckham fast.
/ritzau/
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde