Vild med dans: Dj skal i omdans efter skældud

Foto: FLINDT MOGENS

Traditionen tro var der sommerfugle i maven, brusende skørter og fødder på overarbejde, da Vild med dans havde premiere fredag aften.

Offentliggjort Sidst opdateret

I årets konkurrence - der også er 10. gang, kendisser tager springet og lader sig oplære i dansens kunst - er der hele 12 par.

Kun seks af dem skulle i premieren danse for dommerne, mens de resterende par var på gulvet i en fællesdans, men først skal danse for dommerne næste fredag.

Men point og seerstemmer blev der uddelt til aftenens seks par, og her var det dj'en og radioværten Le Gammeltoft, der måtte se sig selv sendt i omdans.

Dj'en modtog sammen med den professionelle danser Frederik Nonnemann kun syv point af dommerne for sin cha-cha-cha og fik skældud af dommerne, der mente, at der gik for længe i dansen, inden der kom et enkelt grundtrin.

Claes Bang havde heller ikke helt styr på fødderne, for det blev kun til seks point til ham og partneren Katrine Bonde, men selvom han havde færrest point, havde han seerne med sig. De sørgede for, at det ikke var ham, der næste fredag skal danse omdans.

Konditoren Mette Blomsterberg og hendes partner, Michael Olesen, fik 11 point for deres vals, mens samme dans gav tv-værten og sangeren Mattias Hundebøll og Mie Moltke fik 12 point.

Fodboldspilleren Mads Laudrup og Claudia Rex kunne lune sig med 13 point for en vals til Beyonce's "I Was Here".

Flest point i Vild med dans-premieren fik bordtennisspilleren Mie Skov og danseren Mads Vad for en cha-cha-cha, der fik dommer Britt Bendixen til at kalde den for den bedste fra en nydanser i Vild med dans nogensinde.

Når de resterende par, der skal danse næste fredag, har været på gulvet, bliver det afgjort, hvem der bliver danse omdans mod Le Gammeltoft og Frederik Nonnemann og hvem, der må forlade programmet som de første.

Newspaq