Vild med dans-skuespillerinde er skadet
Sådan så det ud, da Stephania Potalivo og Morten Kjeldgaard dansede vals under Vild med dans-premieren. Foto: Polfoto/MOGENS FLINDT
Polfoto/MOGENS FLINDT
Skuespillerinden Stephania Potalivo har fået en fibersprængning i maven, der kan give hende problemer i Vild med dans.
Skuespillerinden Stephania Potalivo får sværere ved de store løft og benspjæt, når hun fredag skal danse i Vild med dans.
Sjit Happens-skuespillerinden har nemlig fået en fibersprængning i maven. Det bekræfter TV 2 over for Ritzau Fokus.
Skuespillerinden og dansepartneren Morten Kjeldgaard lagde ellers godt ud, da de i premiereshowet i fredags imponerede dommerne med deres vals.
Dansepartneren Morten Kjeldgaard fortæller til Ekstra Bladet, at de sammen har besøgt den behandler, der stilles til rådighed for deltagerne i danseprogrammet.
- Han sagde til Stephania, at hvis 'alt går vel', kan hun gå på gulvet på fredag, men intet er sikkert endnu, fortæller Morten Kjeldgaard.
Han fortæller, at den 28-årige skuespillerinde allerede inden premieren havde store smerter i maven, og at det også gav hende problemer under parrets vals i fredags.
- Det er klart taget til over weekenden, så nu har hun virkelig ondt - og Panodil kombineret med Ipren er altså ikke nok, siger han til Ekstra Bladet.
Derfor er den erfarne danser også i fuld gang med at lave koreografien om, kun tre dage før parret skal forsøge at imponere dommere og seere med deres salsa.
- Løftene og de sjove tricks må ud. Vi må tage det meget roligt hele ugen. Men heldigvis er der jo flere dage til, det er fredag, så vi håber virkelig på det bedste. Det vil jo være forfærdeligt, hvis hun ikke kan danse, siger han.
Seneste artikler
Maribos bymidte skal udvikles: Nu kan alle byde ind
Heino Knudsen på vej videre: Det skal han
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker