Vild med dans-værts femte sæson bliver måske nemmeste
Sarah Grünewald skal til efteråret være vært på "Vild med dans" for femte gang. Foto: /ritzau/Flindt Mogens
/ritzau/Flindt Mogens
Sarah Grünewald ser frem til en Vild med dans-sæson, der formodentlig bliver nemmere end de foregående.
Når TV 2 til efteråret blænder op for 14. omgang af den populære dansekonkurrence "Vild med dans", bliver det Sarah Grünewalds femte efterår, hvor hun hver fredag skal trække i det store skrud på det bonede gulv.
Selv regner hun med, at det i denne omgang vil blive en nemmere tjans, end da hun i seneste sæson havde et barn på et halvt år derhjemme, og forrige sæson var hun gravid.
- Jeg glæder mig så vanvittigt til denne sæson! Jeg er ikke gravid, jeg sover bedre om natten end sidste år, og min træner har sørget for, jeg ikke behøver trække maven ind, skriver Sarah Grünewald i et opslag på sin Instagram.
På billedet sidder tv-værten med sølvfarvet og lilla glimmer i rigelige mængder i ansigtet, fra da hun optog traileren til den kommende sæson af det populære danseprogram.
- Hende fra Vild med dans-traileren, som havde skærmen fyldt med flimmer, da hun hentede sin søn i vuggestuen, skriver værten selv i indslaget.
Sarah Grünewald fødte sin søn i marts 2016, og den lille purk må altså være noget mere medgørlig, end han var i efteråret sidste år. I hvert fald skrev hun i november på sin Instagram, at drengen sov noget mindre, end hun kunne ønske.
- Jeg er sååå træt! Luis sover kun 2-3 timer ad gangen og har gjort det i små otte måneder, skrev Sarah Grünewald dengang på sin Instagram.
Se Sarah Grünewalds opslag her: https://www.instagram.com/p/BYEWeD-AEca/?taken-by=sarahgrunewaldcph
Seneste artikler
Vild nat: Så voldsomme var brandene
Vild nat: Tre brande og indbrud i guldsmed på Lolland
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker