Westworld-stjerne efter injuriesag: Det gør mig trist

Evan Rachel Wood er aktuel i dokumentaren "Phoenix Rising". Her følger man både hendes indre personlige kamp og kampen for et lovforslag, der skal give ofre længere tid til at anmelde overgreb. (Arkivfoto). Foto: Chris Delmas/Ritzau Scanpix

Skuespillerinden Evan Rachel Wood er blevet sagsøgt af Marilyn Manson, efter hun har anklaget ham for overgreb. Nu svarer hun igen.

Offentliggjort Sidst opdateret

I det amerikanske talkshow "The View" reagerer skuespillerinden Evan Rachel Wood på den injuriesag, hendes tidligere forlovede - Marilyn Manson - for nylig har anlagt mod hende.

- Jeg er ikke bange. Jeg er bare trist, fortæller skuespillerinden i talkshowet.

I en ny dokumentar, "Phoenix Rising", fortæller skuespillerinden om årevis med fysisk og psykisk vold, fra hun som 18-årig mødte den dengang 37-årige Marilyn Manson.

I musikvideoen til Marilyn Mansons "Hearts-Shaped Glasses" fra 2007 er der filmet en sexscene mellem Evan Rachel Wood og rocksangeren.

Men den 34-årige skuespillerinde hævder, at hun blev seksuelt misbrugt under optagelserne til musikvideoen.

Den i dag 53-årige sanger nægter, at de havde sex under optagelserne - det så bare sådan ud, har han forklaret. Til det kommenterer skuespillerinden:

- Vi havde ikke sex under optagelserne. Jeg blev voldtaget under optagelserne. Der er en forskel, fortæller Evan Rachel Wood i det amerikanske talkshow "The View".

Flere andre kvinder har beskyldt Marilyn Manson for overgreb.

Søgsmålet kommer ikke som en overraskelse for Westworld-skuespillerinden.

- Jeg havde forventet det, fortæller hun.

I "Phoenix Rising" følger man Westworld-skuespillerindens kamp for sig selv og for The Phoenix Act - et lovforslag, der skal give ofre længere tid til at anmelde overgreb.

Dokumentarserien "Phoenix Rising" har premiere på HBO den 15. marts.