Whitney i ny møgkoncert

- Vemodigt at se og sørgeligt at høre.

Endnu en gang må Whitney Houston finde sig i rædderlige anmeldelser fra skandinaviske anmeldere. Denne gang er det svenskerne, der er rystet over den tidligere stjernes forsøg på et comeback.

11.626 mennesker havde tirsdag aften fundet vej til Globen i Stockholm for at høre den 46-årige sangerinde, heriblandt den svenske avis Expressens anmelder, Anders Nunstedt.

Han var langt fra begejstret. Dog bemærker han, at koncerten var en triumf, hvis man sammenligner med sangerindens totale fiasko i Forum i København i torsdags.

- Det virkede som om, Whitney præsterede sit bedste. Desværre siger det ikke så meget, lyder det tørt fra anmelderen.

Sammenlignet med, hvordan Whitney sang i sin storhedstid i 80'erne og 90'erne, er der ikke meget tilbage.

- Klarheden, skønheden, styrken, teknikken og timingen er som udraderede, siger Anders Nunstedt.

Whitney Houston indledte den skandinaviske del af sin Europa-turné torsdag i sidste uge med en koncert i Forum. Fredag var der endnu en koncert samme sted, mens hun søndag optrådte for nordmændene i Stavanger.

Den første danske koncert endte med udvandrede fans og skideballer fra sangerinden mod publikum. En ren katastrofe. Fredagskoncerten var en smule bedre, og koncerten i Norge var ifølge anmelderne også over det skandaløse niveau.

Men en ting er de fleste anmeldere enige om. Whitney kan stort set ikke synge længere.

Torsdag er det Helsinkis tur til at få besøg af Whitney, og næste uge giver hun to koncerter i Manchester, inden den mareridtsagtige Europa-turné er slut.

/ritzau/

Tirsdag var det svenskernes tur til at lægge øre til en Whitney Houston langt fra fordums styrke. Igen får hun hug af anmelderne.

Offentliggjort Sidst opdateret