William og Kates baby får en normal barndom

Foto: Danny Lawson/AP

Storbritannien venter i spænding i disse dage. Inden længe vil prins William og hertuginde Kate blive forældre til enten en prins eller prinsesse af Cambridge.

Offentliggjort Sidst opdateret

Og når forældreparret har budt det nye royale familiemedlem velkommen, så venter der en så normal opvækst som muligt forude.

- Kate kan, så vidt jeg forstår, lave mad, så jeg tror, hun vil lave mad, men selvfølgelig når barnet er kommet, vil de (Kate og William, red.) forventes at begynde på de royale forpligtelser igen, så en hver form for fritid de får, vil de bruge på kvalitetstid med babyen- og ikke på at skrælle æblerne eller lave pure, siger den tidligere chef for Kensington Palace, Darren McGrady, til magasinet US Weekly.

Ifølge US Weekly vil hertuginden bruge de første seks uger med hendes nyfødte i hendes forældres hjem.

- Det virker som om, at vi med årerne har fået en normalisering af kongefamilien. Vi ser dem være mere normale, men tiden dikterer, at de ikke vil være i stand til at gå i køkkenet og lave babymad.

/newspaq/