X Factor: Det synger de på fredag
Foto: Polfoto/FLINDT MOGENS
Polfoto/FLINDT MOGENS
Finalen nærmer sig i X Factor, og det betyder, at deltagerne skal synge hele to gange for deres overlevelse i talentkonkurrencen.
Fredag aften er der nemlig semifinale, og det betyder, at deltagerne skal på scenen med to forskellige sange, og her er det fælles for alle deltagere, at det ene nummer skal være fra det år, de er født.
I den ældre kategori skal Pernille Nordtorp synge Berlins "Take My Breath Away", mens Lucy Mardou skal synge "Dub Be Good To Me" med britiske Beats International.
Henriette Haubjerg giver sin version af Ultra Nate's hit "Free", og den sidste tilbageværende gruppe, Anthony Jasmin, har valgt en duet mellem den britiske hiphopper Tricky og den britiske rockmama PJ Harvey med nummeret "Broken Homes".
Andet nummer, semifinalisterne skal synge, er dét nummer, de selv mener, kan få dem videre til finalen.
Henriette Haubjerg satser her på "I Follow Rivers" af svenske Lykke Li. Pernille Nordtorp har ligeledes valgt svensk pop, når hun skal fortolke sangerinden Tove Lo. Hun synger nummeret "Habits".
Den sidste gruppe, Anthony Jasmin, fremfører "Hey Love" med danske Quadron og Coco O i front, mens Lucy Mardou er taget om på den anden side af jorden og prøver australske Sia med "Soon We'll Be Found" af.
Newspaq
Seneste artikler
Maribos bymidte skal udvikles: Nu kan alle byde ind
Heino Knudsen på vej videre: Det skal han
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker