"X Factors" far, den benhårde dommer Simon Cowell, håber at en ny regering får styr på hjemlandet Storbritanniens økonomi. Cowell er selv blevet stenrig på at opfinde talentshowet, og ifølge BT føler han sig derfor i stand til at give gode råd.
- Hvad enten du driver en pladebutik eller en købmandsforretning, så vil enhver forretningsmand sige til dig, at det ser sort ud, hvis du låner mere, end du har råd til at betale tilbage. At udsætte problemet til den næste generation er det rene selvmord, siger han til The Sun.
Netop økonomien har spillet en stor rolle i den britiske valgkamp. Briterne har oparbejdet et milliardstort underskud på de offentlige finanser, og det bekymrer Simon Cowell.
Det er endnu ikke afgjort, hvem der bliver Storbritanniens næste premierminister, men det står dog klart, at ingen af partierne har stemmer nok til at danne en flertalsregering, der skal bestå af mindst 326 mandater.
Men Cowell advarer imod en koalitionsregering, som vi kender det fra blandt andet dansk politik.
- Så ender man i flere måneders åndssvage diskussioner og et kedeligt kompromis. På den måde sker der ingenting, siger han.
/ritzau/
Seneste artikler
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde